Zakup pierwszego samochodu to nie lada wyzwanie. Nie dość, że trzeba znaleźć w końcu ten wymarzony, sprawny i warty swojej ceny to dodatkowo z jego zakupem wiążą się nowe, liczne obowiązki. W artykule tym skupimy się na najważniejszych kwestiach, na które każdy kierowca kupujący swój pierwszy samochód musi zwrócić szczególną uwagę.
Nie dokonuj pochopnych decyzji.
Kiedy wreszcie przychodzi ten dzień, że decydujesz się na zakup swojego pierwszego samochodu, istotne jest, abyś nie podejmował pochopnych decyzji związanych z jego wyborem. Kupując samochód z salonu, wiadome jest, iż jego stan jest nienaganny, a Ty stajesz się jego pierwszym właścicielem. Inaczej jest, gdy postanawiasz zakupić samochód używany. Sprzedający przedstawia go często w bardzo wyidealizowanym świetle, dlatego podczas poszukiwań auta warto umówić się z kimś, kto zna się na samochodach, a zerkając swoim fachowym okiem, będzie mógł Ci pomóc w podjęciu odpowiedniej decyzji. Przed zakupem zaleca się również wizytę w warsztacie u mechanika bądź w serwisie samochodowym, aby sprawdzić jego stan techniczny. A ponadto nie zapominaj o jeździe testowej, która może być kluczowa w podjęciu decyzji zakupu swojego pierwszego auta!
Na co zwrócić szczególną uwagę przed zakupem samochodu?
Poniżej przedstawiamy kilka niezbędnych szczegółów, na które każdy kupujący powinien zwracać uwagę, aby podjąć trafne decyzje dotyczące nowego samochodu.
Dokumenty pojazdu
Przede wszystkim niezbędny jest komplet dokumentów pojazdu, które są potrzebne podczas rejestracji pojazdu. Warto przed zakupem zapoznać się ze stroną https://historiapojazdu.gov.pl/, ponieważ po wpisaniu danych z dowodu rejestracyjnego otrzymasz szczegółowe informacje na temat historii pojazdu. Każdy zbywca samochodu powinien przekazać kupującemu pełen zakres papierów. Zalecane jest także sprawdzenie zgodności numerów identyfikacyjnych pojazdu z dokumentami, numerem VIN, marką, modelem oraz rokiem produkcji. Niezbędne jest również obowiązujące ubezpieczenie wraz z możliwością poruszania się po drogach publicznych.
Stan techniczny
Bardzo ważne jest przeanalizowanie i sprawdzenie stanu technicznego samochodu:
Z zewnątrz:
- stan lakieru oraz jego odcień – m.in. kontrola grubości lakieru przy pomocy miernika lakieru,
- odpowiednie dopasowanie elementów – wszelkie występujące szczeliny między elementami nadwozia muszą być takie same, a zdarzające się jakiekolwiek różnice świadczą o występujących naprawach blacharskich, podobnie jak w przypadku obdartego lakieru,
- istotną rolę odgrywa także rok produkcji szyb samochodu, który musi pokrywać się z rokiem produkcji auta,
Wewnątrz:
- zużyte elementy wnętrza, jak np. kierownica, gałka zmiany biegów, gumy pedałów, wytarcie foteli, elementów z tworzyw sztucznych – przy mocno widocznym zużyciu znikomy przebieg pojazdu (często podawany przez sprzedających) staje pod dużym znakiem zapytania,
- ponadto warto zwrócić swoją uwagę na opony, które w samochodzie młodym, o niewielkim przebiegu, powinny być z jednego roku produkcji – jednak w momencie, gdy tak nie jest, trzeba wnioskować, iż na ich zmianę wpłynął wiek auta bądź duży przebieg,
- zalecane jest również sprawdzenie elektroniki pojazdu, zwracając szczególną uwagę na kompletność wyposażenia (warto zaznaczyć, że np. brak poduszki powietrznej można ukryć w łatwy sposób, poprzez wyłączenie kontrolki świecącej się na liczniku),
- w końcowym etapie warto również sprawdzić działanie wszystkich elementów wyposażenia, np. klimatyzacja, wspomaganie kierownicy, radio, elektryczne szyby.
Pod maską:
- dosadnie wyczyszczona komora silnika może wskazywać na pojawiające się zacieki, które celowo zostały wyczyszczone,
- parametry turbiny oraz jej sprawność – jej zepsucie wiąże się z poniesieniem wysokich kosztów naprawy tego elementu dolotowego samochodu, dlatego warto ją sprawdzić przed zakupem pojazdu,
- jak podkreślają mechanicy, trzeba również pamiętać o podwoziu – stanie układu wydechowego, jego kompletności; zawieszeniu, ze szczególnym zwróceniem uwagi na elementy ruchome, gumowo-metalowe oraz tłumiące; parametrach silnika – stopień sprężania oraz kondycja układu wtrysku paliwa,
- dla większości jest to oczywiste, jednak niezwykle istotny dla całego funkcjonowania samochodu jest również układ hamulcowy,
Nie spiesz się z zakupem. Pamiętaj, że zanim podejmiesz decyzję, masz prawo dogłębnie zapoznać się ze sprzedawanym samochodem.
Pierwszy samochód – co trzeba wiedzieć?
- Zawarcie umowy sprzedaży między stronami transakcji – konstrukcję umowy regulują przepisy kodeksu cywilnego (wzór do pobrania TUTAJ).
- Uiszczenie podatku w Urzędzie Skarbowym od czynności cywilnoprawnych.
- Obowiązek posiadania aktualnego ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej (OC).
- Rejestracja samochodu w Wydziale Komunikacji.
- Obowiązkowe przeprowadzenie badań technicznych wraz z wpisem do dowodu rejestracyjnego w Okręgowej Stacji Kontroli Pojazdów. Badanie to jest niezbędne podczas rejestracji samochodu. Również zgodnie z przepisami Prawa o ruchu drogowym jest obowiązkiem każdego właściciela pojazdu mechanicznego.
- Samokontrola oraz uzupełnienie braków w przypadku wyposażenia samochodu. Gaśnica trójkąt ostrzegawczy, sprawne koło zapasowe, komplet żarówek czy kamizelka odblaskowa muszą znaleźć się w każdym samochodzie.
- Powinieneś również sprawdzić wyposażenie auta. Informacje te zostały zawarte w poprzednim artykule -> Poradnik młodego kierowcy cz. I
W jakim celu udać się na wizytę do agenta ubezpieczeniowego przed zakupem samochodu?
Dobrym sposobem jest zapoznanie się ze wstępną ofertą ubezpieczenia samochodu, który planujesz kupić. W tym celu warto udać się do agenta ubezpieczeniowego, który przedstawi Ci taką ofertę i tym samym unikniesz rozczarowania związanego z wysoką kwotą ubezpieczenia w porównaniu z wartością całego samochodu. Wyjaśniając, jeśli chcesz kupić samochód za 4000 zł, a składka wyniesie 2500 zł, wtedy najlepszym rozwiązaniem jest przeanalizowanie zakupienia takiego samochodu na współwłasność z kimś z rodziny, kto posiada bogatą historię ubezpieczania innych pojazdów oraz ma długi staż posiadania prawa jazdy. Wtedy też kwota ubezpieczenia automatycznie ulegnie pomniejszeniu.
Z czego wynikają różnice w składce OC?
Składka OC zależy przede wszystkim od historii ubezpieczenia oraz wieku klienta, a także od pojemności silnika. Warto wiedzieć również, że tzw. marki premium (takie jak BMW, czy Audi) podlegają wyższym stawkom zarówno OC, jak i AC w porównaniu do innych marek (np. Fiat, Renault). Co ciekawe, nawet w obrębie jednej marki (z tym samym silnikiem) różnice mogą być znaczące (takie jak np. VW Golf vs VW Touran). Rozbieżność ta wynika przede wszystkim ze sposobu użytkowania samochodów. Minivany są najczęściej wybierane przez osoby stateczne, które często posiadają rodziny, dlatego statystycznie ich jazda jest bardziej opanowana. Natomiast młodzi ludzie, którzy od niedawna posiadają prawo jazdy, w dużej mierze są nierozsądni i lubią „poszaleć” za kierownicą, stąd też znacznie częściej wybierają np. VW Golfa lub Audi A3.
Ciąg dalszy nastąpi, dlatego zostańcie czujni…
Interesuje Cię dalszy ciąg naszego poradnika? Już niebawem pojawi się kolejny wpis o wszelkich formalnościach, jakie należy wypełnić po zakupie samochodu.
Już dzisiaj dołącz do grona osób, które obserwują nasz profil na Facebooku i bądź na bieżąco z wszystkimi artykułami!
Zapraszamy!
Przeczytaj także:
Zniżki i zwyżki w ubezpieczeniach
Zgłoszenie szkody – co musisz wiedzieć
zdjęcie: pixabay