W leasing czy za gotówkę?

Leasing jako najpopularniejsza forma finansowania dla firm

W obecnych czasach leasing zyskuje ogromną popularność na polskim rynku, więc tego źródła finansowania korzystają zarówno małe, jak i duże przedsiębiorstwa, które chcąc iść z duchem czasu, inwestują w rozwój swojej działalności. Tematyka leasingu często kojarzy się tylko z samochodem, jednak możliwości jest znacznie więcej, natomiast wielu moich klientów – przedsiębiorców wykorzystuje tę formę do finansowania sprzętu komputerowego lub licencji. W tym artykule przedstawię najczęściej analizowane kwestie dotyczące leasingu.

Dla kogo taka forma finansowania?

Jak wspomniałem wcześniej, leasing jest najpopularniejszą formą finansowania, którą wybierają przedsiębiorcy. Właściciel firmy ciągle zastanawia się nad rozwojem oraz inwestycjami, które pozwolą mu rozwijać swój biznes. Leasing jest idealnym narzędziem, ponieważ pozwala na sfinansowanie wielu nowych pomysłów, bez angażowania własnych środków finansowych.

Czy leasing dla osób prywatnych jest możliwy?

Tak, taka forma leasingu jest możliwa. Leasing konsumencki kierowany jest dla osób fizycznych, które nie prowadzą własnej działalności gospodarczej. Jest to swego rodzaju alternatywa dla kredytu, który tak często zaciągany jest przez osoby fizyczne np. na zakup samochodu. Na czym polega ta procedura? Leasingodawca w oparciu o warunki określone w umowie nabywa samochód, który osoba trzecia chciałaby zakupić, po czym przekazuje go do użytku tej osobie w zamian za regularne opłacanie rat leasingowych. Decydując się na leasing konsumencki, osoba trzecia nie kupuje samochodu, ale jedynie go użytkuje. Po zakończeniu umowy przysługuje jej jednak prawo do nabycia przedmiotu leasingowego, po wcześniej ustalonej cenie. Warto również zaznaczyć, że wybierając leasing konsumencki, trzeba dokonać ubezpieczenia przedmiotu leasingu, gdyż jest to forma zabezpieczenia transakcji. Co więcej, w sytuacji pojawienia się szkody całkowitej lub kradzieży leasingodawca może zażądać natychmiastowej spłaty wszystkich rat.

Kiedy przedsiębiorcy opłaca się leasing?

Leasing jest korzystny w szczególności dla przedsiębiorców, którzy chcą rozwijać swoją działalność, jednocześnie nie angażując w to środków własnych. Przedmioty, które są najczęściej leasingowane to w dalszym ciągu środki transportu, jednak oferta możliwości leasingowych nieustannie się zwiększa, co daje wiele możliwości do pozyskania w firmie innowacyjnych rozwiązań. Obecnie leasinguje się także maszyny, wyposażenie elektroniczne, meble, oprogramowania. Warto jednak przeanalizować firmy leasingowe, ponieważ nie wszystkie udzielają finansowania na każdego typu urządzenie.

Co można zyskać dzięki leasingowi? Wady i zalety leasingu.

Do zalet można z pewnością zaliczyć:

  • możliwość obniżenia podatku,
  • możliwość ustalenia wysokości rat,
  • brak ingerencji w zmniejszenie zdolności finansowej,
  • uproszczone procedury udzielania leasingu,
  • brak skomplikowanych zabezpieczeń.

Najczęściej podawaną zaletą leasingu jest z pewnością możliwość obniżenia podatku należnego poprzez uznanie raty leasingowej za koszt uzyskania przychodu. Dodatkowo ta forma finansowania nie ma wpływu na zmniejszenie zdolności kredytowej jednostki. A dla osób, które ciężko znoszą formalności i komplikacje z nimi związane, a także długie oczekiwanie na realizację transakcji, wybór leasingu z pewnością przypadnie im do gustu. 😉 Dodatkowo zabezpieczeniem transakcji leasingowej często jest weksel in blanco lub sam leasingowy przedmiot.

Warto jednak do wszystkiego podchodzić z głową oraz dystansem i weryfikować opłacalność oraz korzyści leasingu według indywidualnych potrzeb każdej działalności gospodarczej.

Wady to natomiast:

  • sztywne zasady, które określają okres trwania umowy,
  • finansowanie wyłącznie środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych,
  • użytkowany przedmiot nie jest własnością firmy,
  • im niższa wartość przedmiotu leasingowego, tym wyższe koszty dotyczące obsługi umowy.

Przedsiębiorcy dostrzegają kilka wad korzystania z leasingu, w których wymieniają szczegółowo określony przepisami podatkowymi czas trwania umowy leasingowej. Ponadto leasing jest źródłem finansowania wyłącznie zakupów aktywów trwałych, które ściśle dotyczą zakresu działalności przedsiębiorstwa, co również właściciele firm uważają za sytuację niekorzystną. Przedmiot użytkowany nie jest własnością firmy, a staje się nim dopiero w chwili zakończenia umowy. Warto zaznaczyć, że leasingobiorca z racji korzystania z przedmiotu dokonuje opłaty, która występuje w formie wynagrodzenia pieniężnego, firmie leasingowej do czasu zakończenia umowy. Kolejny aspekt dotyczy opłacalności leasingu, na który to bezpośrednio wpływa wartość przedmiotu leasingowego.

Na co zwrócić uwagę przed dokonaniem wyboru oferty?

Decydując się na podpisanie umowy leasingowej, należy dokładnie przeanalizować wiele możliwości oraz firm leasingowych i ich propozycji, a także zapoznać się z zapisami znajdującymi się w ogólnych warunkach umowy. Istotne jest, aby zwrócić uwagę na:

  • warunki spłaty, a więc wysokość rat oraz termin spłaty, aby uniknąć rozczarowań i obowiązku dokonywania dodatkowych opłat,
  • sposób rozliczenia umowy w przypadku jej wypowiedzenia,
  • wysokość opłat i kar naliczanych za nieterminową spłatę,
  • warunki wykupu przedmiotu leasingu,
  • warunki ubezpieczenia sprzętu,
  • obligatoryjne zabezpieczenie transakcji, które są obarczone wyższym ryzykiem – w takiej sytuacji firma leasingowa może wymagać dodatkowego zabezpieczenia w formie poręczenia, wedle ustaleń, przez osobę fizyczną lub inną firmę.

Nurtują Cię kwestie związane z leasingiem? Jako firma Centrum Ubezpieczeń Witcars służymy pomocą i doświadczeniem również w tej tematyce. Dlatego, nie czekaj! Postaw na rzetelne informacje i sprawne działanie naszej firmy.

Czekamy na Ciebie!

Zapraszamy także do śledzenia naszego bloga, ponieważ już niebawem pojawią się artykuły na temat ubezpieczenia pojazdu w leasingu oraz ubezpieczenia GAP, a już teraz dołącz do grona osób, które obserwują nasz profil na Facebooku!

Bądźcie czujni! 😉

W leasing czy za gotówkę?
Przewiń na górę