Poradnik młodego kierowcy cz. III

Kupiłeś swój wymarzony samochód i zastanawiasz się co dalej? Ta część poradnika pomoże Ci w usystematyzowaniu informacji związanych z dokonaniem niezbędnych formalności po zakupie. Co musisz teraz zrobić? Ile masz czasu na niezbędne czynności? Już za chwilę wszystkiego się dowiesz.

Do poruszenia kwestii związanych z formalnościami, jakich trzeba dokonać po zakupie samochodu, zainspirował mnie mój kolega, który miał wiele niejasnych i mało rzetelnych informacji na ten temat. Wiem, że wielu właścicieli swojego pierwszego samochodu nie zawsze wie, gdzie się udać i co zrobić, aby móc w pełni korzystać z nowego nabytku, dlatego już biegnę Wam z pomocą. 😉

Kupiłeś swój wymarzony samochód i zastanawiasz się co dalej? Ta część poradnika pomoże Ci w usystematyzowaniu informacji związanych z dokonaniem niezbędnych formalności po zakupie. Co musisz teraz zrobić? Ile masz czasu na niezbędne czynności? Już za chwilę wszystkiego się dowiesz.

Do poruszenia kwestii związanych z formalnościami, jakich trzeba dokonać po zakupie samochodu, zainspirował mnie mój kolega, który miał wiele niejasnych i mało rzetelnych informacji na ten temat. Wiem, że wielu właścicieli swojego pierwszego samochodu nie zawsze wie, gdzie się udać i co zrobić, aby móc w pełni korzystać z nowego nabytku, dlatego już biegnę Wam z pomocą. 😉

Rejestracja samochodu – gdzie i ile mam na to czasu?

To jedna z pierwszych czynności, której powinieneś dokonać po zakupie samochodu. Rejestracji pojazdu dokonujesz w wydziale komunikacji w urzędzie starostwa powiatowego, urzędzie miasta (jeśli Twoje miejsce zamieszkania to miasto na prawach powiatu), lub w urzędzie dzielnicy (jeśli Twoim miejscem zamieszkania jest duże miasto). Dla osób ceniących sobie postęp technologiczny od razu zaznaczam, że rejestracja pojazdu online również jest możliwa. Wszelkich informacji na temat rejestracji internetowej możesz pozyskać na stronie internetowej swojego wydziału komunikacji.

Na rejestrację pojazdu masz 30 dni, także jest to optymalny czas na dokonanie wszelkich niezbędnych czynności.

Czego potrzebuję do rejestracji samochodu?

Poniżej przedstawiam Ci małą ściągawkę tego, jakie dokumenty będą Ci niezbędne podczas rejestracji.

Nie zapomnij o:

 • wniosku o rejestrację pojazdu, który znajdziesz do pobrania na stronie internetowej Wydziału Komunikacji,
 • dokumencie tożsamości,
 • potwierdzeniu, że jesteś właścicielem pojazdu, w tym celu niezbędna będzie umowa kupna-sprzedaży rejestrowanego samochodu, faktura VAT,
 • dowodzie rejestracyjnym pojazdu,
 • dowodzie wniesienia niezbędnych opłat,
 • dotychczasowej tablicy rejestracyjnej,
 • karcie pojazdu, jeśli otrzymałeś ją od sprzedawcy.

Jeśli chcesz zarejestrować samochód, który sprowadzony został bezpośrednio z zagranicy, koniecznie musisz pamiętać o:

 • potwierdzeniu zapłaty akcyzy – w sytuacji, gdy samochód zakupiono na terytorium państwa członkowskiego UE (wtedy niezbędny jest wydruk ze strony e-ZEFIR bądź oświadczenie salonu dotyczące posiadania dokumentu, który potwierdza zapłatę akcyzy),
 • dokumencie potwierdzającym odprawę celną – odpowiednie będzie również posiadanie informacji o numerze, miejscu oraz dacie odprawy celnej dla pojazdu, który sprowadzono spoza terenu Unii Europejskiej. W tej sytuacji wystarczające będą wspomniane informacje zawarte na fakturze sprzedaży.  

Gdy rejestrujemy samochód z salonu oczywiście nie przedstawiamy dotychczasowego dowodu rejestracyjnego oraz tablic. W tej sytuacji wymagane jest jednak świadectwo zgodności WE razem z „oświadczeniem o danych i informacjach o pojeździe niezbędnych do rejestracji pojazdu i ewidencji pojazdów”. Dokument ten otrzymujesz od producenta pojazdu, który tym samym potwierdza spełnianie przez pojazd parametrów wymaganych przez UE.

Badanie techniczne pojazdu

Ważne badanie techniczne to kolejny czynnik, który musi posiadać Twój samochód, abyś mógł dokonać jego rejestracji. Bez tego samochód nie może zostać zarejestrowany. Już wszystko Ci wyjaśniam. Po pierwsze sprawdź, czy samochód, który kupiłeś, posiada aktualny przegląd. Jeśli nie, to koniecznie udaj się na stację diagnostyczną, aby tego przeglądu dokonać. Jak pewnie się domyślasz, nie możesz jechać niezarejestrowanym samochodem, dlatego najbezpieczniej będzie wynająć lawetę, która dostarczy Twój samochód w wyznaczone miejsce. Wiadomo, wiąże się to z dodatkowymi opłatami, ale zyskujesz spokój i komfort usługi. Ponadto koszt badania technicznego to około 100 zł.

Ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej OC

I ostatnia z formalności, której musisz dokonać po zakupie samochodu – ubezpieczenie komunikacyjne.

Najczęściej kupowany samochód posiada już OC, które automatycznie przechodzi na nowego właściciela. Osoba sprzedająca samochód musi w ciągu 14 dni poinformować ubezpieczyciela o sprzedaży auta, a Ty w tym czasie możesz znaleźć nową, korzystniejszą opcję OC lub korzystać z poprzedniego, aż do momentu jego wygaśnięcia. Warto jednak się nad tym zastanowić i pamiętać, że Towarzystwo Ubezpieczeniowe, z którego usług korzystał wcześniejszy właściciel, może dokonać rekalkulacji składki. Zatem, aby uniknąć dodatkowych kosztów, udaj się do agenta ubezpieczeniowego, który przeanalizuje korzystniejszą dla Ciebie sytuację (czy kupować nowe OC, czy korzystać z już obowiązującego). W ten sposób unikniesz tzw. pułapki podwójnego OC. Koniecznie dopilnuj tej sytuacji, abyś kiedyś nie otrzymał wezwania do zapłaty składek, o których istnieniu nie miałeś pojęcia. Ponadto musisz pamiętać, że podczas OC kontynuowanego (tzw. OC zbywcy), nie przedłuży się ono automatycznie po zakończeniu umowy.

Dużo klientów zapomina o tej kwestii, co w rzeczywistości często skutkuje karą z Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego w wysokości nawet 5500 zł.

Ile kosztuje mnie rejestracja pojazdu?

Całkowity koszt rejestracji wynosi 180,50 zł. Skąd powstaje taka suma? Już przybliżam Ci poszczególne wartości:

 • 13,50 zł – pozwolenie czasowe (dowód miękki),
 • 54,00 zł – dowód rejestracyjny,
 • 12,50 zł – znaki legalizacyjne,
 • 18,50 zł – nalepka kontrolna,
 • 80,00 zł – tablice rejestracyjne,
 • 2,00 zł – opłata ewidencyjna.

Dodatkowe opłaty

Dodatkową opłatą może być dokument udzielający pełnomocnictwa, który będzie niezbędny w momencie, gdy Ty, jako właściciel pojazdu, nie będziesz mógł stawić osobiście w wydziale komunikacji. Opłata ta wynosi 17 zł.

Kolejny dodatkowy wydatek pojawi się, gdy na własną rękę sprowadzisz samochód z zagranicy. Niezbędne będzie wydanie karty pojazdu, gdzie opłata wynosi 75,50 zł, a także tłumaczenie dokumentów.

W sytuacji, gdy wybierasz indywidualne tablice rejestracyjne, koszt rejestracji Twojego samochodu wzrasta o 1000 zł.

Co to jest dowód miękki?

Dowód miękki to nic innego jak dokument, który otrzymujesz podczas pierwszej rejestracji pojazdu na okres 30 dni. Po upływie tego okresu będziesz mógł ponownie udać się do wydziału komunikacji i odebrać właściwy dowód rejestracyjny.

Formalności w Urzędzie Skarbowym

W momencie, gdy kupujesz samochód używany (albo od prywatnego właściciela, albo za pośrednictwem komisu), jesteś zobowiązany do wniesienia opłaty PCC, a więc podatku od czynności cywilnoprawnych w kwocie 2% wysokości transakcji. Ile masz na to czasu? Od momentu podpisania umowy masz 14 dni, aby złożyć w US deklarację PCC-3 oraz wykonać opłatę na konto wspomnianego Urzędu. PCC dotyczy jedynie osoby kupującej pojazd.

Warto również wiedzieć, że możesz zostać zwolniony z obowiązku uiszczenia podatku od czynności cywilnoprawnych. Kiedy skorzystasz z tej możliwości? Po pierwsze wtedy, gdy miało miejsce nabycie pojazdu na fakturę VAT. Po drugie w sytuacji, gdy samochód nabyty został na użytek osoby niepełnosprawnej, a ostatnią możliwością jest zakup auta o wartości, która nie przekracza 1000 zł.

Formalności nie takie straszne

Podsumowując, formalności po zakupie samochodu wcale nie są takie trudne i czasochłonne. Niezbędna wizyta w urzędzie skarbowym, wydziale komunikacji, zakup OC oraz sprawdzenie wyposażenia pojazdu i badania techniczne z reguły zajmują 1-2 dni (oczywiście nie biorąc pod uwagę oczekiwania na wymianę dowodu miękkiego na właściwy). Dlatego warto zmobilizować się do działania i wykonać wszelkie niezbędne formalności od razu po zakupie pojazdu, aby nie martwić się o przekroczenie wyznaczonego terminu.

Koniecznie daj znać, czy te informacje były dla Ciebie przydatne. Jeśli interesujesz się poruszaną tematyką lub borykasz się ze wspomnianymi kwestami, zapraszamy do obserwowania naszego bloga na bieżąco. Już niebawem poruszymy kolejne istotne w życiu codziennym tematy.

Ciąg dalszy nastąpi, dlatego zostańcie czujni…

Interesuje Cię dalszy ciąg naszego poradnika? Już niebawem pojawi się kolejny wpis o wszelkich formalnościach, jakie należy wypełnić po zakupie samochodu.

Już dzisiaj dołącz do grona osób, które obserwują nasz profil na Facebooku i bądź na bieżąco z wszystkimi artykułami!

Zapraszamy!

Poradnik młodego kierowcy cz. III
Przewiń na górę