OC w życiu prywatnym – ubezpieczenie często lekceważone, niszowe. Najczęściej dodawane w pakiecie klientom, którzy często nie wiedzą po co i kiedy będą mogli z niego skorzystać. Czy jest to tylko dodatek do innych typów polis, zbędny gratis? A może to całkiem sensowne i potrzebne ubezpieczenie? Zapraszam do lektury!

O OC każdy z nas słyszał. Wszyscy posiadacze samochodów doskonale wiedzą o co chodzi, bo tu sprawa jest prosta: Masz samochód? Musisz mieć aktualną polisę OC. Przepisy prawne w Polsce wymagają posiadanie takiej polisy.

Ale OC w życiu prywatnym?

Skoro na samochód mamy OC komunikacyjne, które chroni nasz portfel, gdy przytrafi nam się wypadek, to czy jest potrzeba wykupienia innego OC?

W tym artykule postaram się opisać działanie tego typu ubezpieczenia i podam przykłady kiedy OC w życiu prywatnym może uratować nasze finanse.

Co obejmuje OC w życiu prywatnym?

Skrót OC oznacza wprost – Odpowiedzialność Cywilna, czyli w sytuacji gdy wyrządzimy szkodę innej osobie to jesteśmy zobowiązani (jako sprawca) przywrócić uszkodzone mienie do stanu sprzed szkody. Mówi o tym art. 363 § 1 kodeksu cywilnego. Najczęściej chodzi o wypłacenie odszkodowania, które pozwala poszkodowanemu na naprawę uszkodzeń bądź zadośćuczynienie za poniesioną krzywdę.

W OC komunikacyjnym działa tak, że jeśli podczas jazdy samochodem spowodujemy wypadek, w którym uszkodzimy inny pojazd, a kierowca dozna uszczerbku na zdrowiu, to z naszej polisy zostanie wypłacone odszkodowanie na naprawę samochodu poszkodowanego oraz zadośćuczynienie za szkodę na zdrowiu.

Wróćmy do OC w życiu prywatnym. Działa ono tak samo jak OC pojazdu, ale pokrywa szkody, które wyrządzimy osobom trzecim wykonując czynności życia prywatnego.

Ale o jakie szkody dokładnie chodzi?

Przykładów są tysiące i trudno je dokładnie wypisać. Żeby lepiej zobrazować co może objąć taka polisa OC, przytoczę zdarzenie, które jakiś czas temu przytrafiło się mojemu znajomemu. W sklepie z porcelanową zastawą zahaczył niechcący ręką o jedną z półek i strącił wazę, która upadając, rozbiła się na drobne kawałki. Waza była warta kilkaset złotych, a towarzystwo ubezpieczeń  wypłaciło odszkodowanie zostało z polisy OC w życiu prywatnym. W portfelu mojego kolegi zostały pieniądze dzięki czemu mógł kupić zastawę do swojego mieszkania.

Tak właśnie działa ubezpieczenie OC. Polisa pokrywa szkodę wyrządzoną z winy ubezpieczonego.

Kolejnym dobrym przykładem, który pozwala moim klientom lepiej zrozumieć ideę takiego ubezpieczenia są zdarzenia związane z posiadaniem domu/mieszkania. Jeśli przez nasze zaniedbanie zalejemy mieszkanie sąsiada, bądź zimą ktoś poślizgnie się przed naszym domem i złamie sobie rękę to z Polisy OC zostaną wypłacone pieniądze poszkodowanym.

Warto dodać też, że OC w życiu prywatnym obejmuje szkody wyrządzone również przez nasze dzieci, za które jesteśmy odpowiedzialni. Jeśli dziecko wybije piłką szybę sąsiada, nie musimy się martwić, że zapłacimy za to z własnej kieszeni.

Jaki zakres terytorialny obejmuje polisa?

Kupując polisę OC w życiu prywatnym warto zwrócić uwagę na zakres terytorialny, jaki obejmuje ubezpieczenie.

Podstawowe ubezpieczenia działają na terenie RP, ale niewielkim kosztem można rozszerzyć zakres na terytorium Unii Europejskiej albo całego świata. Warto o tym pomyśleć, bo różnice w składce są naprawdę znikome, a wybierając się choćby na wakacyjny wyjazd, nie będziemy musieli za każdym razem kupować OC.

Dodatkowe klauzule i rozszerzenia

Poza rozszerzeniem zakresu terytorialnego towarzystwa ubezpieczeniowe umożliwiają wykupienie dodatkowych klauzuli. Mogą one zwiększyć obszar odpowiedzialności za nasze czyny o ryzyka domyślnie wyłączone z zakresu.

Warto zastanowić się czy dodatkowy zakres nie pokrywa się ze zdarzeniami, które mogą nam się przydarzyć.

OC najemcy

Bardzo popularna klauzula, którą warto się zainteresować, gdy wynajmujemy od kogoś mieszkanie. Polisa pokryje szkody wyrządzone właścicielowi nieruchomości, którą użytkujemy.

OC lokatora

Klauzula działająca trochę na odwrót co poprzednia. Wykupują ją właściciele nieruchomości. Zabezpiecza ich na wypadek wyrządzenia szkody osobom trzecim przez najemców korzystających z mieszkania ubezpieczonego.

OC z tytułu posiadania koni

Wykupując tą klauzulę rozszerzamy zakres naszego ubezpieczenia o szkody powstałe z tytułu posiadania bądź używania koni. Pamiętajmy jednak, że klauzula chroni nas jedynie w czasie rekreacyjnych przejażdżek konnych!

OC posiadacza broni

Jeśli przed nadchodzącym sylwestrem wyposażamy się w zapas fajerwerków, a w korytarzu wisi strzelba, z której lubimy od czasu do czasu postrzelać (do tarczy oczywiście) to wykupienie takiej klauzuli jest bardzo istotne. OC posiadacza broni obejmuje zakresem szkody wyrządzone przy użyciu broni palnej, pneumatycznej, urządzeniom do gry w paintball czy środków pirotechnicznych.

OC żeglarza

Ta klauzula jest dla osób okazjonalnie korzystających z małych łodzi, kajaków, rowerów wodnych. Różne towarzystwa posiadają różne ograniczenia (np. wielkości) jednostek pływających, przez które wyrządzone szkody będą objęte ochroną.

OC posiadacza psów agresywnych

O ile OC w życiu prywatnym obejmuje pogryzienie przez naszego psa, to często w wyłączeniach wyszczególnione są rasy psów uznane za niebezpieczne (np. rottweiler czy amerykański pit bull terrier). Posiadacze psów tych ras powinni zabezpieczyć się na wypadek pogryzienia przez swojego pupila np. gości w swoim domu.

W zależności od towarzystwa ubezpieczeń dodatkowych klauzul i rozszerzeń może być więcej, mniej lub mogą się one różnić choćby zakresem. Warto skonsultować to z agentem lub poprosić go o przesłanie OWU np. mailem i doczytanie nurtujących kwestii przed podjęciem decyzji.

Szkoda z OC. I co dalej?

Co zrobić, gdy przydarzy nam się wypadek kwalifikujący do odszkodowania z OC w życiu prywatnym?

Podobnie jak w przypadku szkody komunikacyjnej udostępniamy poszkodowanemu numer naszej polisy oraz dane towarzystwa, z którym polisa jest zawarta. Na tym w zasadzie kończą się nasze obowiązki. Po zgłoszeniu szkody firma zajmie się całą sprawą tak, by nas ominęły wszelkie formalności.

Tak samo w przypadku gdy ktoś wyrządzi nam szkodę, procedura wygląda podobnie jak w przypadku OC pojazdu. Zgłaszamy zdarzenie do towarzystwa, które przeprowadza proces likwidacji szkody. Następuje wycena poniesionych strat, a następnie odszkodowanie trafia do nas.

Osobna polisa czy w pakiecie?

Firmy ubezpieczeniowe umożliwiają zakup ubezpieczenia OC na osobnej polisie jak również w pakiecie jako dodatek do innych polis. Często połączenie kilku ryzyk w jednej polisie skutkuje lepszymi zniżkami, co przekłada się na korzystniejszą składkę.

Tak więc OC w życiu prywatnym możemy zakupić jako dodatek do ubezpieczenia domu/mieszkania jak i również do polisy turystycznej.

Warto pamiętać, że niektóre towarzystwa mogą oferować w pakietach jedynie podstawowy wariant OC bez możliwości rozszerzenia zakresu. Częściej jednak można skonstruować OC w życiu prywatnym tak samo jak w przypadku odrębnego ubezpieczenia.

Cena OC w życiu prywatnym

Wysokość składki zależy od wielu czynników, jednak OC w życiu prywatnym należy do grupy ubezpieczeń relatywnie tanich. Trudno jednak jednoznacznie odpowiedzieć ile kosztuje taka polisa.

Najważniejszą zmienną, która bezpośrednio przekłada się na to ile zapłacimy za polisę, jest suma ubezpieczenia. Im wyższa tym lepiej, ponieważ wypłaty odszkodowań rosną. Gdy suma ubezpieczenia będzie zbyt mała, ubezpieczony będzie musiał dopłacić z własnej kieszeni. Swoim klientom polecam polisy, gdzie SU to minimum 100 000zł.

Każda dodatkowa klauzula podnosi składkę, ale są to niewielkie różnice. Czasem dodatkowe 10zł wydane na rozszerzenie naszego ubezpieczenia może przynieść oszczędność mierzoną w dziesiątkach tysięcy złotych, gdy przydarzy się szkoda.

Podsumowanie

Ubezpieczenie takie jak OC w życiu prywatnym jest mało znane, ponieważ zdarzenia objęte ochroną takich polis nie przydarzają się nam często.

Jednak gdy już się nam przytrafią, to odszkodowania często są dość wysokie, ponieważ w dużej mierze dotyczą szkód na zdrowiu ludzkim. W takiej sytuacji poza odszkodowaniem za uszczerbek na zdrowiu, towarzystwo ubezpieczeń powinno wypłacić poszkodowanym zadośćuczynienie za wyrządzone krzywdy.

Jeśli taka szkoda może nam się przydarzyć, lepiej mieć wykupioną polisę OC w życiu prywatnym.

Warto przemyśleć wcześniej jaki zakres terytorialny oraz dodatkowe klauzule będą dla nas odpowiednie, lub skonsultować wybór z agentem, który podpowie jak dobrze skonstruować takie ubezpieczenie.  

Jeśli spodobał Ci się mój artykuł, masz pytanie, lub chcesz podzielić się swoją opinią na ten temat zapraszam do komentowania. 🙂

Zapraszam Cię do polubienia mojej strony na Fb: WITCARS Centrum Ubezpieczeń
Dzięki temu nie przegapisz żadnego nowego wpisu.

Jeśli chciałbyś poznać ofertę ubezpieczenia OC w życiu prywatnym napisz do mnie TUTAJ.

Już niebawem pojawi się kolejny artykuł na moim BLOGU.

Zapraszam!

 

Przeczytaj także:

Co obejmuje ubezpieczenie domu i co warto wiedzieć?

Zgłoszenie szkody – wszystko co musisz wiedzieć

 

 

zdjęcie: pixabay

OC w życiu prywatnym – czy to w ogóle potrzebne?
Przewiń na górę